Техническият университет – Варна има конкретна идея за голям проект с мащабно европейско финансиране за устойчиво подобряване на екосистемата на Варненското езеро, за което ще разчита на широка обществена подкрепа, заяви пред Maritime.bg заместник ректорът по научната дейност, проф. д-р инж. Тодор Ганчев. По неговите думи, в момента университетът изпълнява проект „Повишаване на знанията за състоянието на водната среда във Варненското езеро“, финансиран от ОП „Морско дело и рибарство“, който е в напреднала фаза и ще приключи през октомври тази година. Във фокуса на изследванията е анализ на химическия състав на тинята в езерото, какъвто не е правен през последните 20 години, а в миналото има само частични опити с вземането на проби от определени места.

Цялата публикация може да разгледате тук.