Технически университет – Варна получи ценна подкрепа от „Цератицит България“ АД - Габрово, водеща компания в областта на прецизните режещи инструменти и технологии, на 26 септември 2024 г. Фирмата направи значително дарение, включващо 56 компютърни конфигурации, предназначени за катедра „Технология на машиностроенето и металорежещи машини“, които ще подпомогнат обучението на студентите от специалност „Компютъризирани технологии в машиностроенето“.

Дарението, прието от преподавателите и ръководителя на катедрата, проф. д-р инж. Стоян Славов, включва и металорежещи инструменти и измервателни средства за практическите занятия на бъдещите инженери. Така студентите ще имат достъп до съвременни технологии, които ще ги подготвят за реалните изисквания на индустрията.

„Това е част от дългосрочната ни стратегия за инвестиции в образованието и подготовката на квалифицирани кадри в машиностроителния сектор,“ заяви Георги Петров, изпълнителен директор на „Цератицит България“ АД. „Това, което видях в катедрата, ме впечатли и ме мотивира за този жест.“

Ректорът на Технически университет – Варна, проф. д-р Драгомир Пламенов, изказа благодарност и подчерта: „Дарението е от особено значение за катедрата и ще има ключова роля в усъвършенстването на учебната база на университета. Партньорствата с водещи компании като „Цератицит България“ АД са от съществено значение за развитието на модерното инженерно образование в България.“

Той добави: „За мен е удоволствие да връча грамота за дарител и почетен кристален плакет. Това сътрудничество между бизнеса и висшето образование е важна стъпка за укрепване на връзките между индустрията и академичните институции, което ще гарантира по-висока квалификация на бъдещите специалисти в машиностроенето.“