Фонд „Научни изследвания“ отправя покана за участие в осмия съвместен конкурс по програма CONCERT-Japan.

CONCERT-Japan e обща инициатива на страните от Европейската общност и Япония за сътрудничество в областта на науката, технологиите и иновациите чрез съвместно финансиране на научно-изследователски проекти.

Тема на конкурса:

„Устойчива водородна технология като достъпна и чиста енергия“

“Sustainable Hydrogen Technology as Affordable and Clean Energy”

Покана за кандидастване:  https://concert-japan.eu/spip.php?article85

Насоки за кандидатстване: http://concert-japan.eu/IMG/pdf/8th_jc_call_text.pdf

Указания за подаване на проектни предложения:  http://concert-japan.eu/IMG/pdf/8th_jc_guidelines_for_applicants.pdf

Условия на конкурса:

• Проектите по програмата ще бъдат със срок за изпълнение до 3 години в зависимост от предвидените дейности в работната програма на съответния международен екип.
  • Проектните предложения ще се подготвят и подават от консорциум, в който трябва да участват научни колективи от поне три европейски държави, представени от съответните финансиращи организации.

Допустими по процедурата за подбор на проекти са български кандидати, които са:

1. Акредитирани висши училища по чл. 85 ал. 1, т. 7 на ЗВО, които са акредитирани от НАОА да провеждат обучение по образователна и научна степен "доктор".
  2. Научни организации по чл. 47, ал. 1 на ЗВО, които са акредитирани от НАОА да провеждат обучение по образователна и научна степен "доктор".

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 9 юли 2021 г.

Бюджетът от страна на Фонд „Научни изследвания“ за предстоящата конкурсна сесия е в размер на 600 000 лева за целия конкурс, като се предвижда да бъдат финансирани до 3 проекта с българско участие, с максимална сума за един проект до 200 000 лева (за срок на изпълнение от 3 години). /Протокол № 49 на ИС от 26.03.2021 год./

Във финансовия план на проекта да бъдат заложени „Непреки допустими разходи“, които включват:

• Разходи за обслужване на базова организация – до 7 % от стойността на проекта;
  • Разходи за одит на финансовия отчет на проекта – до 1 % от стойността на проекта.

Тези пера разходи се изискват да бъдат включени, дори и ако те не са предвидени в общите условия на съответната международна програма. /Протокол № 41 на ИС от 07.12.2018 год./

Информация, насоки и документация за българските участници, относно подаването на документите във Фонд „Научни изследвания“:

Освен вече посочените документи към Националните изисквания, участниците трябва задължително да представят във ФНИ:

• Проект на бюджет за пълния срок на изпълнение на проекта;
  • Работна програма за пълния срок на изпълнение на проекта;
  • Писмо от водещия партньор с потвърждение за включване на българската организация в съответния консорциум.

За допълнителна информация:

От страна на ФНИ: