Технологията ZigBee: Възможности и предизвикателства – открита лекция на доц. д-р инж. Айдън Мехмед Хъкъ в ТУ – Варна
Презентацията на доц. Хъкъ на тема „Технологията ZigBee – възможности и предизвикателства" събра широка аудитория от преподаватели и гости, интересуващи се от безжичните комуникации и IoT (Internet of Things). Събитието, организирано от катедра „Компютърни науки и технологии", се състоя в Технически университет – Варна на 15 януари 2025 г.
Закриващо събитие на студентската програма GEN I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ на Schwarz IT България с участие на студенти от ТУ – Варна
Иновативната студентска програма GEN I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ, инициирана от Schwarz IT България в партньорство с трите водещи варненски университета – Икономически университет – Варна, Технически университет – Варна и Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров", ще завърши с грандиозно закриващо събитие, наречено "Dragon Day".
Тържествено връчване на дипломите на випуск 2024 на МТФ
Относно тържествено връчване на дипломите на випуск 2024 на МТФ
В срок до 17.02.2025 г. всеки абсолвент следва да заяви предварително своето участие, чрез попълване на онлайн формуляр, достъпен чрез следния линк : https://forms.gle/C77rgDFPCPfAdgdd8
GEN I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ – да влезеш в тренировъчен лагер за бъдещето
- Категория: Медиите за нас Медиите за нас
- Публикувана на 14 Януари 2025 14 Януари 2025
Владо, Едуард, Елена, Петър и Салимехмед са студенти от три различни висши училища, на различна възраст, с различни специалности от Изкуствен интелект, Киберсигурност, Софтуерни технологии през Финанси до Дигитални медии и PR. Общото между тях е, че живеят във Варна и са сред 25 младежи в първия випуск на иновативната образователна програма GEN I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ.
Цялата публикация може да разгледате тук.
Подводен робот на ТУ – Варна ще изследва морското дъно
- Категория: Медиите за нас Медиите за нас
- Публикувана на 14 Януари 2025 14 Януари 2025
Подводен робот, тип дрон е една от новите разработки в лабораторията по морска роботика на катедра “Автоматизация на производството“ към Техническия университет – Варна. Той е създаден в рамките на проект, който приключи и дава възможност да се разширят границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания и развитието на морските технологии. С него ще може да се извършва мониторинг на подводния морски релеф, заяви пред Maritime.bg д-р, инж. Илиян Илиев, асистент в катедрата. По неговите думи тук иновативното е, че подводният робот-дрон е много лесен за експлоатация. На всеки смартфон може да се инсталира софтуер за управлението и комуникацията с него, посредством Wi-Fi връзка. Има и комуникационен кабел свързан между модема на безжичната връзка и дрона, тъй като във водата, особено при по високи вълни тя може да се разсейва и тогава остава класическият метод с кабела.
Цялата публикация може да разгледате тук.
Технически университет – Варна участва в проект за иновативни докторантури в сферата на високите технологии
Технически университет – Варна е сред ключовите партньори в новия проект BG05SFPR001-3.004-0008-C01 „Смарт PHD Lab 5.0: Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“, по процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на Програма „Образование“ 2021-2027 г., съфинансирана от ЕС.
Открита лекция на доц. д-р инж. Айдън Мехмед Хъкъ на тема "Технологията ZigBee - възможности и предизвикателства" в ТУ-Варна
На 15 януари 2025 г. в 13:15 ч. в зала 301 Е на Технически университет – Варна ще се проведе открита лекция на доц. д-р инж. Айдън Мехмед Хъкъ, посветена на темата "Технологията ZigBee - възможности и предизвикателства".
Събитието е организирано от катедра "Компютърни системи и технологии" и е насочено към студенти, преподаватели и всички заинтересовани от новите технологии в областта на безжичните комуникации.
Национална университетска олимпиада по програмиране ТУ – Варна за ученици
Факултет по изчислителна техника и автоматизация, със съдействието на отдел „Кандидат студентски прием“, Студентски съвет, фирма „Smart-soft“, фирма "KBC Global Services", фирма "DXC Technology Bulgaria", фирма „Methodia“, фирма “DataArt” и фирма „Craftberry” организират четвъртата Национална университетска олимпиада по програмиране ТУ – Варна за ученици. I. Цели на олимпиадата
|
Студентска олимпиада по програмиране ТУ –Варна под наслов „За купата на Ректора на ТУ - Варна“
Факултет по изчислителна техника и автоматизация със съдействието на Студентски съвет, фирма „Smart-soft“, фирма "KBC Global Services", фирма "DXC Technology Bulgaria", фирма „Adastra“, фирма „Methodia“, фирма „myPOS“, и фирма „Craftberry”, организират олимпиада по програмиране за студенти на ТУ – Варна
Олимпиадата ще протече в два етапа: онлайн, с продължителност от 17 октомври 2024 година, 17:00 часа до 17 април 2025 година, 11:00 часа и присъствена на 17 април 2025 година от 13:00 часа.
Седми конкурс за домашно вино - ТУ–Варна, 31.01.2025
За седми път катедра „Растениевъдство“ ще проведе традиционния конкурс за най-добро домашно вино от реколта 2024. Инициативата е посветена на Деня на лозарите и винарите и на професионалния празник на преподавателите и студентите от катедра „Растениевъдство“.
Тази година зарязването на лозовите масиви на учебно-опитното поле в ТУ - Варна и конкурсът ще се проведат на 31 януари, петък. Ритуалът по резитбата е от 13:00 часа, а дегустацията започва от 14:00 часа в студентския стол в кампуса на университета.
Всички домашни производители на розе, бяло и червено вино сред преподавателите, служителите и докторантите в ТУ – Варна могат да участват в конкурса. Участниците трябва задължително да се запознаят предварително с наредбата за конкурса.