ТУ- Варна активно помага на специализираните гимназии, като Варненска Морска Гимназия с предоставяне на онлайн възможност за използване на тренажори и подготовка на учениците в модерните си симулационни комплекси. По този начин средното образование получава технологии, които до сега бяха привилегия на висшите училища. С внедряването на супер модерните тренажорни обучения специализираното средно образование ще повиши своята ефективност и ще даде най-модерната база на своите обучаеми.

На откриването на дългоочакваният СТЕМ център във Варненска морска гимназия Св. Николай Чудотворец“ присъстваха много гости: г-жа Наталия Михалевска – директор на дирекция “Образование на българите в чужбина и училищни мрежи“ към МОН, д-р Ирена Радева – началник на РУО-Варна, г-жа Лилия Христова – директор на дирекция „Образование и младежки дейности“ към община Варна, а също и представители на ръководството на Технически университет – Варна  - проф. д-р инж. Тодор Ганчев, заместник-ректор "Научна дейност" и кап. Петър Гембешев, ръководител на Морския Квалификационен Център, където се провежда практическата подготовка на учениците от гимназията. По време на откриването учениците от 11а клас Мартин Тягов и Николай Лазаров преведоха кораб през канала към пристанището и останаха много впечатлени от онлайн възможностите на тренажора.