В Румъния екип от Морския Квалификационен и Изследователски център към ТУ Варна представи за пръв път разработен VR 360 гр. морски симулатор разположен във виртуалното пространство, където обучаем и аватар на истински инструктор се срещат по начин, по който го правят и на живо. По този начин не е необходимо обучаемият да пътува до центъра за да бъде обучен. Инструкторът обяснява в тренажора всеки прибор, намиращ се на мостика и обучаемият може да се разхожда в 360 градусовия симулатор и да присъства на обучението онлайн, а от скоро вече може и офлайн (офлайн обучението се прави, когато приложението вече е изтеглено на устройството (таблет, лаптоп или GSM) и може да се прави дори без интернет връзка). Цялата разработка на VR 360 градусовото учебно обучение беше представена и презентирана на партньорите по проекта чрез високотехнологичните очила за виртуална реалност Meta Quest 2. Демонстрацията предизвика страхотен интерес от технологията и от иновативния начин за обучение и отвори идеи за продължение на проекта и за нов още по-технологичен и бюджетен проект. Беше представена презентация какво е необходимо като софтуер и хардуер, за всеки инструктор, за да се създаде съответното обучение.

След впечатляващото представяне на екипа нa ТУ Варн,а бяха обсъдени с всички партньори и гости възможностите за съвместни бъдещи проекти, като по този начин ТУ Варна продължава да представя България, като високотехнологичен морски център, без аналог в България. Беше също посетен и тренажорния комплекс на партньорите от Румъния, където бяха обсъдени възможностите за съвместна работа в бъдеще.

Можете да видите в линка по-долу малка част от това обучение.