Парични, предметни награди и грамоти бяха връчени на победителите в националното ученическо състезание от доц. д-р инж. Мария Маринова, зам.-ректор „Учебна дейност“ на ТУ-Варна на официална церемония, която се състоя на 02.12.2022 г. В поздравителната си реч доц. Маринова благодари за положения труд от страна на участниците и техните преподаватели, както и похвали перфектната организация от страна на доц. д-р инж. Нели Калчева от Катедра "Софтуерни и интернет технологии", катедра "Компютърни науки и технологии", отдел „Кандидат студентски прием, “Кариерен център ТУ-Варна, Студентски съвет, студентски клуб "Creative Code" към Технически университет – Варна. Специално признание и благодарност отправи към съорганизаторите на състезанието - фирмите партньори на университета:  "Смарт Софт", "DXC Technology Bulgaria", "KBC Global Services", "Adastra" и „Methodia“.

Всички организатори и гости на церемонията изразиха задоволство от нарастващия интерес на учениците към състезанието по програмиране. Тази година бяха записани 298 ученици от 8 до 12 клас от 38 училища и 23 населени места от цяла България, което е признание качеството на обучение и утвърдения авторитет на ТУ-Варна.

Първите поздравления получи Димо Терзиев, ученик в 12 клас на ПМГ "Акад. Сергей Корольов“, гр. Благоевград, който се включи онлайн в церемонията по награждаването, заедно с директора на гимназията. Той беше единствения с решени всички от общо 10-те задачи в оспорваната борба. Победителят получи парична и предметна награда от Технически университет – Варна и поздравления, предметни награди и сертификати от г-н Ивелин Ковачев, фирма "Смарт Софт", от г-жа Наташка Георгиева, фирма "DXC Technology Bulgaria" , от г-н Захари Барбов, фирма "KBC Global Services", както и от фирмите "Adastra" и  „Methodia“.

Наградени бяха и класираните на второ, трето, четвърто, пето и шесто място: Стоян Махинов, ученик от 10 клас, специалност „Приложно програмиране“, СПГЕ "Джон Атанасов", гр. София, Владимир Караилиев, ученик от 12 клас, специалност „Информатика с математика“, ПМГ "Академик Боян Петканчин", гр. Хасково, Карина  Карачорова, ученичка от 10 клас, специалност „Системен програмист“, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна, Виктор Илиев, ученик от 10 клас, специалност „Математика с немски“, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна, Петър Узунов, ученик от 10 клас, специалност „Математика с английски“, МГ " Академик Кирил Попов ", гр. Пловдив.

Със специални награди бяха отличени участниците, решили задачи предоставени от фирмите спонсори и класирани на първите шест места, както и следните ученици: Ивелин Иванов, ученик от  11 клас, специалност „Системно програмиране“, ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“, гр. Варна, Раян Камаринчев, ученик от 8 клас, специалност „Математика и информатика“ , ППМГ „Добри Чинтулов“, гр. Сливен, Никола Сирмов, ученик от 12 клас, специалност „Икономическа информатика“, ПГИ "Проф. д-р Димитър Табаков", гр. Сливен, Марио Петков, ученик от 9 клас, специалност „Приложно програмиране“, ПГЕХТ "Проф. Асен Златаров", гр. Плевен

Връчените сертификати от университета дават право на всеки ученик от 12 клас с решени поне три задачи да кандидатства в ТУ-Варна в следните специалности:

• Софтуерни и интернет технологии
  • Киберсигурност
  • Компютърни системи и технологии
  • Изкуствен интелект
  • Автоматика, информационни и управляващи компютърни системи
  • Роботика и мехатроника
  • Информационни и комуникационни технологии

като получените точки се конвертират в оценка, която се признава като резултат от тест „ОТП“.