На 3.12.2022 г. се проведе първото в България състезание между отбори от технически университети „Smart Up 2022” под егидата на Schneider Electric. Състезанието е по проектиране на промишлени електрически уредби 20/0.4 kV, вътрешнозаводско електроснабдяване и електрообзавеждане със софтуерна платформа “EcoStruxure Power Design”.

Поставената задача бе проектиране част „електрическа” на SmartUp фабрика със задание двутрансформаторна заводска подстанция 2х1600 kVA в радиална схема при съответни товари и режими на електропотребление. Теорията напълно съответства на изучаваната в курсовия проект по „Електроснабдяване” в част „вътрешнозаводско” за спец. ЕСЕО.

Участваха отбори от Технически университет – София, Технически университет – Варна, Русенски университет „Ангел Кънчев”.

С радост съобщаваме, че спец. ЕСЕО при ТУ-Варна бе представена от два отбора oт 3 курс, редовно обучение:

Отбор А: Валентин Маринов, Добромир Димитров, Радостина Цвяткова, Светозар Йорданов.

Отбор Б: Денис Кямил, Константин Желев, Сезер Селимов.

(Наименованията на отборите са условни).

Очакваме оценката на журито от професионални проектанти oт Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), която ще бъде обявена на 8.12.2022 г. С пожелание за призово класиране и бъдещо участие в Балканското състезание по проектиране Balkans Smart Up през 2023 г.

Подготовка на отборите: д-р инж. Христиан Панчев, кат. ЕСЕО.

Подготовка на техническото и софтуерно осигуряване: хон. ас. инж. Милен Дуганов, докторант, кат. ЕСЕО.

Използвано материално-техническо осигуряване (хардуер) от Национален център по „Мехатроника и чисти технологии”, Лаборатория L4S4 при ТУ-Варна. Софтуерно осигуряване - Шнайдер Електрик-България ЕАД.

Сърдечно благодарим на всички организатори и участници!