Работна среща между зам.-ректорите на Технически университет – Варна – доц. д-р инж. Христо Ненов и доц. д-р инж. Мария Маринова с представител на Френския културен институт в България – г-н Арно Боберо, аташе по научно и университетско сътрудничество в института и г-н Бранимир Генев, отговорник на представителството Campus France, България /за популяризиране на висшето образование във Франция/ се състоя на 6 март 2024 г.

На форума френският партньор представи научните програми: „Научен престой на високо ниво“ – програма, насочена към български изследователи във всички области на научните проучвания, франкофонски и нефранкофонски. Тя финансира краткосрочен научен престой във Франция (15 дни или 1 месец), през който изследователят работи на място с френския екип. Стипендията покрива разходи за пребиваване, както и допълнителна здравна застраховка. Агенцията Campus France оказва помощ при намирането на жилище. При необходимост може да поеме и транспортните разходи във Франция до населеното място, в което се провежда научният престой.

Втората представена програма беше за стипендия за Докторантура под двойно научно ръководство (cotutelle de thèse). Стипендията покрива 3 престоя във Франция, всеки с максимална продължителност от 4 месеца, предварително уточнени в сключената конвенция между българския и френски университет. Необходими са двама научни ръководители. Една единствена защита на докторската дисертация в едно от двете учебни заведения, в което докторантът е редовно записан. Следва издаване на съвместна докторска диплома от двете учебни заведения или на две отделни докторски дипломи от всяко едно учебно заведение.

В хода на срещата Академичното ръководство на ТУ – Варна получи и покана за участие в предстояща среща на върха във Франция по темата за „Изкуствения интелект“.

Подробна информация за проектите на отдел „Научно и университетско сътрудничество“ може да намерите на сайта на Френския институт на следния линк: https://institutfrancais.bg/visshe-obrazovanie-nauka/