Катедрата "Компютърни науки и технологии" е най-голямата катедра в ТУ – Варна, която осигурява обучението на значителен брой студенти от специалности като „Компютърни системи и технологии", „Изкуствен интелект", „Компютърни мрежи и комуникации" и „Системи с изкуствен интелект".

С цел повишаване на качеството на обучението на студентите в тези специалности, катедрата поддържа съвременна лабораторна база. През м. април 2024 г. приключи разширението и реновирането на две лаборатории – 401 Т и 402 Т, всяка с по 16 работни места. Техниката в тези лаборатории е обновена със съвременни компютърни конфигурации.

Именно в лаборатория 401 Т бяха положени основите на дисциплината „Организация на компютъра" от проф. д-р инж. Димитър Тянев. Тази фундаментална дисциплина е задължителна за всички специалности в областта на компютърните науки.