Варна е домакин на Третия Национален университетски шампионат по хокей на трева в зала. Срещите са на 28 и 29 ноември т.г. в Спортно-оздравителен комплекс „Камчия“. Организатор на турнира е Асоциацията за университетски спорт „Академик“. Технически университет - Варна ще участва с два отбора - мъже и жени, в надпреварата между пет висши училища от страната. Първият съперник на ТУ-Варна тази година ще бъде отборът на Минно-геоложкия университет - София. Треньор на представителните ни отбори е Николай Янчев, ст. преподавател в катедра „Физическо възпитание и спорт“, на когото принадлежи идеята и инициативата за учредяване на държавното студентско първенство по хокей на трева в зала в България. През 2014 година женският отбор на ТУ - Варна спечели за втори път бронзов медал и наградата за феърплей, а мъжете се класираха четвърти. Пожелаваме успех и спортсменска игра и на предстоящото първенство!

Корените на спорта хокей на трева са още в древността. Има сведения, че примитивен вариант на играта е бил популярен в Египет преди 4000 години и в Етиопия през първото хилядолетие преди н.е. Дебютът на хокея на трева на олимпийски игри е през 1908 година в Лондон с участието на мъжки отбори от Англия, Ирландия, Шотландия и Уелс. На следващата Олимпиада - през 1912 година, се включват Германия и Франция. Международната федерация по хокей на трева е основана през 1924 година, а през 1927 е учредена е Международна женска федерация по хокей на трева. Двете организации се обединяват през 1982 година. В момента начело в световната ранглиста за хокей на трева в зала при мъжете е Германия, а при жените - Холандия. Източник: официалният сайт на Международната федерация по хокей на трева със седалище в Швейцария.