Успешно приключи деветата общинска АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН – 1 декември, информира Бисерка Алексиева – програмен мениджър по превенция на ХИВ/СПИН в Дирекция „Превенции“.
Основни организатори бяха Община Варна, Регионална здравна инспекция – Варна и Фондация SOS-семейства в риск“, а в дейностите се включиха специалисти и доброволци от Студентските съвети на Медицински университет, Варненски свободен университет и Технически университет – Варна, Асоциацията на студентите по медицина - Варна, градски и училищни превантивни клубове, Регионална здравна инспекция – Варна, Фондация „SOS – семейства в риск”.
    Акцент на инициативата бе превенцията и информираността на младите хора, относно ХИВ-инфекцията, както и изразяване на съпричастност към засегнатите от нея. Кампанията стартира на 29 ноември и продължи до 2 декември.
Изключително успешно протече проведена кампания в Техническия университет-Варна. Петима доброволци от университета, подкрепени от трима свои колеги-медици обособиха три пункта, където раздаваха превантивни и образователни материали, консултираха и насочваха колегите си. В мобилния медицински кабинет за ХИВ пред ректората само за два часа успяха да си направят изследване 50 от многото желаещи студенти.
    Превантивните и образователни материали бяха осигурени от дирекция „Превенции“ и Програма Превенция и контрол на ХИВ/СПИН на МЗ. Фондация „SOS-семейства в риск“ участва с мобилен медицински кабинет и сътрудници на терен, а РЗИ осигури медицински специалисти и обезпечи кампанията с бързи тестове за изследване. Кампанията бе подкрепена от ръководствата на 7 варненски гимназии и 3 университета. Медийни партньори станаха Радио Варна, медийна група „Черно море“, БНТ и др. електронни и интернет медии.

bwd  Снимка 1/5  fwd