На тържествена церемония в Община Варна в навечерието на коледните и новогодишни празници бяха  връчени дипломите Випуск 2016 г. на Факултета по изчислителна техника и автоматизация – най-големият в структурата на ТУ – Варна.

Може  би за първи път сградата на общината в морската столица беше буквално потопена в море от стотици красиви и въодушевени млади хора в академични тоги. С невероятно настроение и подкрепени от своите близки и родители, абсолвентите внесоха незабравим дух и настроение в ежедневието на града.

Дипломираните инженери от петте катедри на ФИТА: „Автоматизация на производството“, „Електронна техника и микроелектроника“, „Комуникационна техника и технологии“, „Компютърни науки и технологии“, „Софтуерни и интернет технологии“, изпълниха до краен предел пленарната зала. След студентския химн и в присъствието на заместник-кмета на Община Варна – Коста Базитов, началника на отдел „Образование“ в Община Варна – Елена Кенарова, на академичното ръководство на университета и стотици гости – родители и приятели, студентите получиха дипломите си, бяха връчени грамоти за отличен успех и постижения и традиционния почетен знак на ТУ – Варна.

Златни значки грейнаха на тогите на пълните отличници на випуск 2016 на ФИТА: Галин Венцеславов Николов - спец. Компютърни мрежи и комуникации, ОКС магистър, Мехмед Седатов Мехмедов - АИУКС Siemens PLC- Технологии за управление, ОКС магистър, Михаил Христов Николов - Софтуерно инженерство, ОКС магистър, Тихомир Петров Каменов - Софтуерно инженерство, ОКС магистър, Явор Иванов Маринов - Компютърни мрежи и комуникации, ОКС магистър, Сиво Владимиров Даскалов - Софтуерни и интернет технологии, ОКС  бакалавър.

Фирми-партньори на факултета, сред които Taxback Group, 411 Marketing, Adastra, ISIC Depot, Медикосервис, Aliphos, Technophos, връчиха специални награди на изявени студенти.

Общо 50 студенти от Випуск 2016 на ФИТА завършиха съответната образователно-квалификационна степен с успех над 5.50. Сред тях има софтуерни и компютърни инженери, специалисти в областта на комуникациите, роботика и мехатроника, електрониката, вкл. със специализация по медицинска и биоелектроника, информационни и управляващи компютърни системи и други сродни технически области.

В момента във Факултета по изчислителна техника и автоматизация се обучават 2 019 студенти и 40 докторанти, което прави почти половината от близо 5 800-те студенти в ТУ – Варна.. Компютърните специалности във факултета са с изключително висока програмна акредитационна оценка и са сред най-предпочитаните в страната. Заслугата, разбира се, е и на преподавателите - общо 71 специалисти, 32-ма хабилитирани и 39 – нехабилитирани. Студентите имат отлична професионална реализация, която обикновено започва още в първите години на тяхното обучение в ТУ – Варна.