Факултет по изчислителна техника и автоматизация, със съдействието на отдел „Кандидат студентски прием“, Студентски съвет и фирма „Smart-soft“, фирма "KBC Global Services", фирма "DXC Technology Bulgaria", фирма „Adastra“, фирма „Methodia“ и фирма „myPOS“ организират Национална университетска олимпиада по програмиране ТУ – Варна за ученици от ХI до XII клас

Трети етап: 31 март 2024 година от 9:00 до 13:00 часа в ТУ – Варна

8:00 часа посрещане на участниците във фоайето на ректората

8:30 часа настаняване на участниците в компютърните зали

13:00 часа приключване на олимпиадата

13:10 обявяване на резултатите и получаване на сертификати за участие

Четвърти етап (от 14:00 часа на 01.04.2024 г.)

Награждаване на първите трима най-добре представили се участници.

Формат и оценяване

Състезанието се провежда в един ден и е с продължителност 4 часа.

В състезанието участниците решават 10 задачи.

Официалните езици за програмиране са Java, C#, Python и C/C++.

По време на състезанието, чрез състезателната система, участниците могат да отправят до научния комитет въпроси в писмен вид по текстовете на задачите. Ако отговорът на въпроса може да се намери в текста на задачата, тогава научният комитет може да остави въпроса без отговор. Ако неяснотата в текста, за която е получен въпрос, е съществена, то научният комитет подготвя обяснение, което се съобщава на всички участници.

По време на състезанието участниците могат да използват печатни материали – книги, справочници и други.

Използването на носители на данни, както и собствени компютри и мобилна свързочна техника е забранено.

Решенията на задачите се проверяват с един набор известни тестови данни и втори набор неизвестни тестови данни. Резултатът и класирането на всеки участник се визуализира в онлайн платформата.

Оценяване на резултатите

Максималният брой точки е 100, разпределени по 10 точки на всяка задача. Резултатът се преобразува в оценка за кандидатстване в ТУ – Варна за учениците от XII клас за учебната 2024-2025 година.

Класиране на участниците

Класирането се извършва от системата по точки. При равен брой точки се взема предвид и времето за решаване на задачата и броя на изпратените неуспешни решения (1 неуспешно решение е равно на 20 наказателни минути).

Сертификати и награди

Класираните на първо, второ и трето място участници получат сертификати, грамоти и награди. Всички, които са решили поне една задача в състезанието получават сертификат за участие. Сертификатът дава право на всеки ученик от XI и XII клас с решени поне три задачи да кандидатства в ТУ - Варна в следните специалности, като получените точки му се признават като тест „ОТП“:

Софтуерни и интернет технологии;

Киберсигурност;

Компютърни системи и технологии;

Изкуствен интелект;

Автоматика, информационни и управляващи компютърни системи;

Роботика и мехатроника;

Информационни и комуникационни технологии.

Примерни задачи

За допълнителна информация:

доц. д-р инж. Нели Калчева, на e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. и GSM: +359 899 908 366

Онлайн среща на 30.03.2024 г. от 17:00 часа на следния линк: http://meet.google.com/rwu-qawq-ahe