Проект BG05SFPR001-3.004-0008-С01 „Смарт PHD Lab 5.0. Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“ по Оперативна програма „Образование“ 2021-2027, Приоритет 3 Връзка на образованието с пазара на труда, процедура BG05SFR001-3.004 “Подкрепа за развитие на проектна докторантура“

 

Дата на стартиране: 08.11.2024 год.
Дата на приключване: 31.12.2029 год.
ОБЩА СТОЙНОСТ НА ПРОЕКТА: 1 189 006,00 лв.

ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ПО ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ И ПОЩИ (ВУТП)
МИННО-ГЕОЛОЖКИ УНИВЕРСИТЕТ «СВ. ИВАН РИЛСКИ» (МГУ)
ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА (ТУ-Варна)


Бенефициент
Партньор
Партньор

ФИНАНСОВ РЕСУРС за ВУТП: 662 537,00 лв.
ФИНАНСОВ РЕСУРС за МГУ: 263 330,00 лв.
ФИНАНСОВ РЕСУРС за ТУ-Варна: 263 139,00 лв.


Целта на проект „Смарт PHD Lab 5.0 Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“ е развитие и провеждане на иновативно и интердисциплинарно обучение на докторанти за постигане на по-високо качество на преподаване и научни резултати, както  и подпомагане процеса на развитие на иновативна икономика с фокус върху Индустрия 5.0, зеления преход и областите на ИСИС с оглед регионалните потребности на пазара на труда.

Акредитираните докторски програми са обвързани с приоритетите за развитие на икономиката и пазара на труда и целят повишаване нивото на практическа им приложимост.

Изборът на професионални направления и докторски програми е продиктуван от:

-  Визията и стратегическите цели на ИСИС 2021-2027;
-  Интегрираните териториални стратегии;
- Приоритетни тематични области на планиране;
- Пазара на труда.

Съгласно ИСИС: „Проектирането, производството и експлоатацията на мехатронни системи изисква нов инженерен подход поради съвместното функциониране на компоненти от механиката, оптиката, оптико-електрониката, електротехниката и електрониката и микроелектрониката. В България има и специфичен капацитет по отношение на роботиката, възможности за развитието на изкуствен интелект и интелигентни устройства, както и интелигентни системи за производство“ Заложените в проекта дейности целят да допринесат за постигане на визията - превръщане на България в иновативна, интелигентна, зелена, цифрова и свързана страна.

Избраните от партньорите докторски програми са следните:

  • „Теоретични основи на комуникационната техника“ – ПН 5.3. Комуникационна и компютърна техника за ВУТП;
  • „Информационни технологии, комуникационни мрежи и киберсигурност“ - ПН 5.3. Комуникационна и компютърна техника за ВУТП;
  • „Организация и управление в телекомуникациите и пощите“ – ПН 3.7. „Администрация и управление“ за ВУТП;
  • „Автоматизация на производството (по отрасли) – ПН5.2. „Електротехника, електроника и автоматика“ за МГУ;
  • „Електроснабдяване и електрообзавеждане“ – ПН 5.2. „Електротехника, електроника и автоматика“ за МГУ;
  • „Автоматизация на производството“ – ПН 5.2. „Електротехника, електроника и автоматика“ за ТУ-Варна;
  • „Автоматизирани системи за обработка на информация и управление“ - ПН 5.3. Комуникационна и компютърна техника за ТУ-Варна.

Посочените програми са сред заложените за научни приоритети със силен иновационен потенциал за икономическото развитие на България. Те са с водещо значение за индустриалното развитие, като по тази причина следва да бъдат обект на особено внимание от гледна точка на системата на висшето образование.