На 10 декември 2024 г. студенти от специалност „Индустриален мениджмънт“ и „Технологично предприемачество и иновации“ в Технически университет – Варна осъществиха образователно посещение във фирма „Фикосота“ ООД. Фирмата е една от водещите български компании в областта на производството на бързооборотни стоки. Инициативата е част от усилията на университета да насърчи взаимодействието между академичната общност и бизнеса, като предостави на студентите реален поглед към съвременните индустриални практики.

Студентите бяха приветствани от изклюителни порфесионалисти в екипа на „Фикосота“, които ги потопиха в историчекото развитие на компанията, продуктовото ѝ портфолио и ключовите пазари. Като основен лидер на българския пазар в производството на перилни и почистващи препарати, козметични продукти и храни фирмата изнася продукцията си в над 80 държави по целият свят.

„Фикосота“ ООД е иновативна българска компания, основана през 1994 г., която предлага широка гама продукти за дома, личната грижа и хранителната индустрия. Компанията е известна със своите брандове като Savex,Semana, Milde,Емека, Puffies, Брускети „Maretti“, Кубети, вафли „Motto“ и непрекъснато се стреми към устойчиво екологично развитие и иновации.

Мениджърите на компанията акцентираха върху корпоративната философия, която поставя иновациите и устойчивостта в основата на всички бизнес процеси. Особено внимание беше обърнато на модерния подход към управлението на производството, внедряването на нови технологии и стремежа към минимизиране на екологичния отпечатък.
Водени от изключителни професионалисти ентусиазираните студенти посетиха различните производствени дейности на „Фикосота“, където имаха възможност да наблюдават работата на високотехнологични линии.Демонстрирани бяха:

  • Автоматизацията на процесите – включително използването на роботи за опаковане и транспортиране на стоки.
  • Системите за управление на качеството – подробности за различни тестове и анализи, които гарантират високото качество на продуктите.
  • Иновационни процеси в производството – представяне на нови технологии за екологично производство, като използването на рециклирани опаковки и енергийно ефективни машини.

„Посещението беше изключително полезно за нас, защото успяхме да видим на практика как съвременните технологии и доброто управление могат да повишат ефективността и конкурентоспособността на една компания,“ коментира студент след посещението.
Осигурената спокойна и приятна атмосфера за персонала, независимо от тяхната позицията, направи изключително впечатление на студентите. Мениджмънта на фирма „Фикосота“ осигурява не само безопасна и сигурна работна среда, но и модерни и съвременно оборудвани зали за почивка, отдих и хранене на своите служители.

Част от програмата включваше лекция от мениджърите на „Фикосота“, които споделиха, че формирането на ясна визия е ключов фактор за успешното стратегическо управление, иновации и работа в мултикултурна среда. Основни теми на дискусията бяха:

  • Създаването на пречистени и здравословни продукти, които отговарят на съвременните изисквания за екологична отговорност.
  • Управлението на веригата за доставки и предизвикателствата при логистиката на глобалните пазари.
  • Възможности за младите професионалисти и значението на обучението през целия живот.

„За нас беше важно да покажем на студентите не само как функционира компанията, но и какви качества и умения трябва да притежават, за да се реализират успешно в индустрията“.
Екипът на „Фикосота“ представи на студентите някои от своите устойчиви проекти, включително:

  • Програми за намаляване на въглеродния отпечатък в производството.
  • Инициативи за използване на биоразградими опаковки.
  • Дългосрочно партньорство с местни общности за социална отговорност.
  • Интегриране и развиване на млади специалисти.

Посещението остави трайно впечатление у студентите, като засили интереса им към индустриалния мениджмънт и отвори нови перспективи за тяхното кариерно развитие. Сътрудничеството между Технически университет – Варна и „Фикосота“ беше оценено като изключително полезно от двете страни, с потенциал за бъдещи инициативи, включително стажантски програми и дългосрочни проекти.

„Този тип взаимодействие между университетите и бизнеса е от ключово значение за подготовката на кадри, отговорящи на съвременните изисквания и тенденции в развитието на индустрията. Надяваме се тази практика да се превърне в традиция,“ заключи гл. ас. д-р Марина Петрова Маринова, придружаваща студентите във фирмата.