Морският квалификационен център (МКЦ) в ТУ-Варна е предназначен за подготовка на морски лица съгласно изискванията на МК STCW-78, както е изменена. Общото количество на предлаганите учебно-тренажорни курсове е повече от 17 вида. Всички видове подготовки отговарят на изискванията на националните и международни стандарти и са признати от Дирекция „Инспекционна дейност” на ИА”МА” на МТИТС на Р България, което е потвърдено със съответните сертификати. В Центъра е внедрена Система за управление на качеството, която съгласно изискванията на действащата СУК в ТУ-Варна отговаря на изискванията на ISO 9001-2008, сертифицирана от RINA Services.

Равносметка 2016. Равносметката за изминалата 2016 година възлиза на проведени 94 броя курсове по програми за допълнително професионално образование с участието на 612 курсисти, от които 119 студенти, в т.ч. англоезично обучение в следните направления:

1. Конвенционални видове подготовки:

- корабен радиооператор обща категория; компетентност на морски лица изпълняващи задължения свързани със сигурността на кораба; умение за оказване на първа медицинска помощ;

1. Еднократна допълнителна подготовка, удостоверена със свидетелство:

- „Управление на ресурсите на мостика и работа в екип (Гл. ІІ, А-ІІ/1)” – за лицата от оперативно и управленско ниво на палубна команда;

- „Корабоводене с използване на ECDIS&AIS (Гл. ІІ, А-ІІ/1)”- за лицата от оперативно ниво на палубна команда;

- „Управление на ресурсите в машинно отделение работа в екип (Гл. ІІІ, А-ІІІ/1)” – за лицата от оперативно и управленско ниво на машинна команда;

- „Експлоатация на съвременни корабни системи за управление на главни и спомагателни машини (Гл. ІІІ, А-ІІІ/1)” – за лицата от оперативно и управленско ниво на машинна команда;

- „Експлоатация и поддръжка на системи с напрежение с напрежение над 1000 V (Гл. ІІІ, А-ІІІ/б)” – за електромеханици;

- „Познания по опазване на морската среда” (Пр. ІІ, ІІІ,VІІ) – за всички лица от корабния екипаж.

1. Допълнителна подготовка на командния състав за усъвършенстване на професионалните им навици в областта на компетентностите им, а също в съответствие с таблиците и разделите на МК STCW-78 на основание на МК SOLAS по въпросите за получаване на навици за спасяване и оцеляване на море при аварийни ситуации:

- координатор на издирвателни и спасителни операции в рамките на определен регион; курс тренажорно обучение по управление маневрите на кораба; курс тренажорно обучение на кандидат-капитани на влекачи ASD.

1. За повишаване на квалификацията на преподавателите от МКЦ и в ТУ-Варна, обучаващи студенти по морските специалности бяха организирани и проведени курсове за: „Подготовка на инструктори” (ИМО модулен курс 6.09), „Оценяване, изпитване и освидетелстване на морски лица” (ИМО модулен курс 3.12) и „Симулаторен инструктор и оценител” (ИМО модулен курс 6.10).

През 2016 г. МКЦ беше сертифициран за провеждане на курсове по „Умение за оказване на първа медицинска помощ”. Такъв курс беше организиран и се проведе от проф. д.м. Христо Бозов през месец декември м.г. със студентите от англоезично обучение.

Политика и бъдеще. С Манилските поправки в Конвенцията STCW-78, както и тези в Наредба 6/2012 и Директива 2008/106/ЕО се въведоха нови изисквания относно минималното ниво на обучение и повишаване на контрола за компетентността на членовете на екипажите на морските кораби. От 01.01.2017 г. допълнителната подготовка на морските лица за издаване на свидетелства в съответствие с Конвенцията STCW 78 e включена в учебните програми по морските специалности на ВУЗ. Във връзка с тези промени се налага и промяна в политиката и дейността на МКЦ – освен гореизброените курсове, но приоритетно направление става специалната подготовка на морските лица за работа на определени типове кораби:

а) курсове за придобиване на правоспособност:

- „Подготвителен курс за управленско ниво за корабоводители” за лица, които ще кандидатстват за придобиване на правоспобност „К.д.п. на кораб над 3000 БТ”, К.д.п. на кораб от 500 до 3000 БТ”, „Ст. пом. капитан кораб над 3000 БТ”, „Ст. пом. капитан кораб от 500 до 3000 БТ”;

- курс „Корабоводене с използване на радар и АРПА (Гл. ІІ, А-ІІ/1)”- за лицата от оперативно ниво на палубна команда;

б) за работа на нефтени танкери и танкери химикаловози:

-  курс „Подготовка за работа на нефтен танкер и танкер химикаловоз (Пр. V/1-1, А-V/1-1, т. 1)” за всички лица, които ще работят на нефтен танкер, независимо от нивото на отговорност;

- курс „Управление товарните операции на нефтен танкер (Пр.V/1-1, т.3, АV/1-1, т.2) за всички лица от оперативно и управленско ниво;

- курс „Управление товарните операции на танкер химикаловоз (Пр.V/1-1, т.3, АV/1-1, т.3) за всички лица от оперативно и управленско ниво

в) конвенционални курсове:

- курс „ Основна подготовка по морска безопасност – опреснителен” за всички морски лица от корабния екипаж по въпросите за предпазване от пожари, лична оцеляване на море и предоставянето на елементарна първа помощ;

- курс „ Обработка и превоз на пакетирани и твърди опасни, рискови и вредни товари” за всички лица от корабния екипаж на оперативно и управленско ниво и лицата от пристанищата, които се занимават с обработката на такива товари (Пр.ІІ-2, р-л А-ІІ/2, В-V/2);

- курс „Съвременни методи за борба с корабни пожари по разширена програма” за всички лица от оперативно и управленско ниво (Пр.VІ/3, табл.А-VІ3).

Заключение. Успешната работа на МКЦ в ТУ-Варна и увереност за изпълнението на набелязаната програма е прилагането в обучението на морските лица на прогресивни компютърни технологии и богатия практически опит и сплотеност в работата на екипа от преподаватели и инструктори в МКЦ - хабилитирани преподаватели от Университета и от морски специалисти - капитани на кораби, главни механици и елмеханици с продължителен стаж по корабите.

Ръководител на МКЦ
доц. д-р инж. Михаил Щерев