Според експерти: Ядрената ни енергетика ще се нуждае от много нови попълнения инженери и техници през следващите години
- Детайли
- Категория: НОВИНИ НОВИНИ
- Публикувана на 22 Март 2018 22 Март 2018
През следващите няколко години се очаква един естествен процес, при който значим брой служители от състава на АЕЦ „Козлодуй“ ще навършат пенсионна възраст и ще напуснат системата. Това автоматично ще отвори възможност за реализация на млади инженери и техници. Тази тенденция прави още по-важна ще бъде професионалната приемственост между поколенията, своевременното кариерно консултиране и ориентиране на младите хора и взаимодействието училище – университет – бизнес, за да не остане енергетиката без необходимите човешки реурси. Тази и още полезна информация за възможности за стаж, практика и работа споделиха специалисти от отдел „Човешки ресурси“ на атомната електроцентрала пред участниците в кръгла маса, посветена на различните подходи за ориентиране на ученици към професии, приложими в ядрената енергетика.
Форумът се проведе в град Козлодуй в началото на месец март по инициатива на Сдружение „Жените в ядрената индустрия – България“ – Секция Козлодуй (WiN - България). Гости и участници в събитието бяха близо 200 ученици от три средни училища в Козлодуй, техните учители и родители, представители на водещи университети от страната - ТУ– Варна, ТУ – София, СУ “Св. Кл. Охридски”, РУ “Ангел Кънчев”, ХТМУ – София, както и на организации и фирми от областта на енергетиката – АЕЦ „Козлодуй“, Булатом, Енергосервиз АД, ДП „Радиоактивни отпадъци“, Българско ядрено дружество и др.
Като представител на ТУ – Варна на кръглата маса, доц. д-р инж. Медиха Хамза – заместник-декан по учебната дейност на Електротехническия факултет, акцентира в своята презентация на кръглата маса върху дейностите и мерките, чрез които Технически университет – Варна подкрепя средните професионални училища в страната и ги привлича като постоянни партньори в образователни и научни инициативи.
Доцент Хамза и асистент Станчев запознаха също така учениците и техните преподаватели с възможностите да продължат своето образование в Технически университет - Варна, с етапите на кандидатстване, специалностите и всички предимства, които университетът им дава за една отлична социална и професионална адаптация в тяхното личностно развитие.
Част от програмата на форума беше и финалът на конкурса за средношколци „Радиоактивността в съвременния свят“. Той се проведе също по инициатива на Сдружение „Жените в ядрената индустрия – България“ – Секция Козлодуй (WiN - България) и беше посветен на 150-та годишнина от рождението на Мария Склодовска-Кюри. 47 ученици от 9 и 12 клас от Козлодуй участваха в трите категории на състезанието - презентация, видеоклип и рисунка. Представянето им оцени жури от Сдружение „Жените в ядрената индустрия – България“ и АЕЦ „Козлодуй“. Домакин на кръглата маса и на тържеството за награждаването на победителите в конкурса беше СУ "Св. Св. Кирил и Методий“, град Козлодуй.