Наградени основни звена и колективи на ТУ – Варна , за месеца на науката
- Детайли
- Категория: ТехнокулТУра ТехнокулТУра
- Публикувана на 06 Ноември 2018 06 Ноември 2018
„Науката в служба на обществото” е мотото на традиционния „Месец на науката – Варна”, осъществяван като годишен отчет за дейността на научните структури в града, включващи висшите учебни заведение и научни институти. Като основна част от тази палитра изследователски звена, Варненският технически университет участва чрез организираните си през годината конферентни форуми и изложба конкурс на разработени научни проекти.
Заключителното мероприятие за обявяване резултатите от конкурса откри зам.-ректорът проф. д-р Розалина Димова, председател на Комисията по научноизследователска дейност. Поздравявайки наградените колеги в университетската класация „Криле на науката”, тя разясни критериите за отличаване на най-добре представилите се основни звена и проекти на отделни колективи. Независимата оценяваща комисия е съставена от представители на факултетите, колежите и Департамента по математика, физика и езиково обучение, като дава заключенията си по съответна точкова система.
Проф. Розалина Димова връчва на декана на ФИТА доц. Недялко Николов преходния приз „Криле на Науката”. Вляво – доц. Иван Иванов.
Ръководителят на Научноизследователския сектор в университета доц. д-р Иван Иванов обяви класирането на основните звена според комплексното им участие в научни изследвания. По този показател, с грамота и плакет за първото място и преходният приз „Криле на науката” през тази година е удостоен Факултетът по изчислителна техника и автоматизация. Основната заслуга за това отличие е големият брой публикации в престижни световни издания. С второ и трето място, също със значими постижения, са отличени с грамоти и плакети Машинно-технологичният и Електротехническият факултет.
Преходният приз, ( метална пластика на птица с разтворени за полет криле), досега е спечелван по 2 пъти от Машинно-технологичния и Корабостроителния факултет. Съгласно приетият регламент призът остава завинаги в звеното, което го печели трикратно. Кое от седемте основни звена ще заслужи тази чест, е въпрос на бъдещи постижения.
В самите основни звена са били утвърдени за награждаване по един проект на най-добре представил се колектив, съобразно зададените критерии. Те са свързани с модернизацията и разширяването на материалната база, осигуряваща учебния процес и научната дейност. Взети са предвид и публикациите в списания, реферирани и индексирани в световни база данни и списания с импакт фактор, както и участия на млади колеги преподаватели, докторанти и студенти в съответния проект.
На отличените колективи за най-успешно разработени проекти, грамоти връчи председателят на комисията проф. Розалина Димова, както следва:
* Колектив с ръководител доц. д-р Маринела Александрова от Факултет по изчислителна техника и автоматизация за проект „Изследване и синтез на алгоритми и системи за адаптивно наблюдение, управление и филтрация”.
* Колектив с ръководител доц. д-р Георги Антонов от Машинно-технологичен факултет за проект „Получаване на лети метални композити и изследване взаимодействието между матрицата и уякчаващата фаза”.
* Колектив с ръководител доц.-д-р Бохос Апрахамян от Електротехнически факултет за проект „Подобряване на характеристиките на тоководещи шини на комплектни комутационни устройства чрез нанасяне на многослойни покрития”.
* Колектив с ръководител доц. д-р Миглена Друмева от Корабостроителен факултет за проект „Прилагане на метода ембриокултура в съчетание с класически селекционни методи при зърнено-житни и маслодайни култури
Проф. Розалина Димова връчва грамота на доц. д-р Миглена Друмева.
* Колектив с ръководител доц. д-р Радко Михайлов от Добруджански технологичен колеж – гр. Добрич, в структурата на ТУ –Варна, за проект: „Изследване и обработка на данни от сензорни датчици, които се прилагат в техниките и технологиите на прецизното земеделие“.
Честито, колеги! Нови бъдещи успехи в благородната изследователска надпревара!
Николай ЖЕКОВ