ТехнокулТУра
„Унищожението на коя да е нация не изисква атомни бомби или използване на ракети с далечен радиус на действие. Иска се само снижаване на качеството на образованието и разрешаване на измамата от страна на учащите се на изпитите. Пациентите умират в ръцете на такива лекари. Зданията се рушат в ръцете на такива инженери. Парите се губят в ръцете на такива икономисти и счетоводители. Справедливостта се губи в ръцете на такива юристи и съдии. Крахът на образованието – това е крах на нацията.“
Чл. 3 на Закона за висшето образование (ЗВО) гласи: „Висшето светско образование е независимо от идеологии, религии и политически доктрини. То се осъществява в съответствие с общочовешките ценности и националните традиции.“ Именно за един от най-важните елементи на националните традиции – езика – ще стане дума в този материал. Това е началото на поредица от материали за проблемите на висшето образование в нашия университет (и не само), които ще излизат периодично в тая рубрика.
Ако сте се разхождали из сградите на университета, сигурно са ви направили впечатление множеството най-различни двигатели в хале № 4 – автомобилни, корабни и др. Някои от тях са учебни, други пък отразяват постиженията на университетската конструкторска мисъл през 80-те години на XX век. Но има една група от шест двигателя, „пенсионирани“ неми свидетели на бурната история на една от най-бързо развиващите се области на научно-техническия прогрес – авиацията. За тях става дума в този очерк.
Ако си мислите, че познавате потайностите на нашия университет, но не сте били в лаборатория 708 М на катедра „ККММ“, значи се лъжете. Там освен всичко друго има работно колело на корабна парна турбина, напомнящо за темите на дипломните работи на първите завършили през 1968 г. специалност „КММ“ инженери и… 5 газотурбинни самолетни двигателя. Два от тях са специални разрязани версии за учебни цели и се вижда вътрешното им устройство. Точно за тези 5 двигателя става дума в този очерк.
С девиза „гледай надалече, действай решително” на възродителя на модерните олимпийски игри Пиер дьо Кубертен
Заради богатата си спортна база – съвременно затревен и дрениран футболен стадион, игрища и зали за баскетбол, волейбол, тенис на корт, кикбокс, – ТУ- Варна е в правото си да се счита за част от световното олимпийско семейство. Право за спортна гордост му дават и редицата високи спортни постижения на негови студенти през годините.
За да бъдат отбелязани заредените със спортен дух постижения на университета, в жаркото утро на Международния олимпийски ден, 23 юни, студенти, преподаватели и техни деца импровизираха факелно шествие по алеите на университета, символично пренасяйки олимпийския огън.