ННП Млади учени и постдокторанти – 2, втори етап
Във връзка с изпълнение на задачите по Национална програма "Млади учени и постдокторанти - 2", Технически университет - Варна – бенефициент, обявява втора покана за селекция на кандидати за участие в програмата.
МОДУЛ „МЛАДИ УЧЕНИ“
Допустими кандидати:
"Млад учен" е лице, което извършва научноизследователска и научнообразователна дейност във висше училище и/или научна организация след придобиване на първа образователно-квалификационна степен "магистър", но не повече от 10 години след придобиването ѝ.
По време на участието си в програмата кандидатите трябва да отговарят на определението за МУ. Те трябва да покриват минималните национални изисквания за длъжността, която ще заемат по научни области и/или професионални направления, в които кандидатстват, съгласно Закона за развитие на академичния състав в Република България и Правилника за прилагането му.
Кандидати по този модул могат да:
- заемат академичната длъжност „асистент“ или „главен асистент“ (с минимум шест месеца стаж към датата на кандидатстване) и са на трудов договор в организацията бенефициент;
- са докторанти в редовна форма на обучение, отчислени с право на защита и са назначени на трудов договор в организацията бенефициент;
- са докторанти в задочна форма на обучение или такива на самостоятелна подготовка, зачислени минимум шест месеца преди датата на кандидатстване в организацията бенефициент и са назначени на трудов договор в нея;
- са специалисти с висше образование, които отговарят на условието за млад учен и са на трудов договор в организацията бенефициент;
- са новоназначени по програмата в организацията бенефициент, които отговарят на условието за млад учен, т.е. допустими са и външни за организацията кандидати.
Допустими разходи за стимулиране на МУ: част от средствата по съответния модул ще бъдат използвани както за основни месечни възнаграждения на новоназначени МУ, така и за допълнителни месечни възнаграждения на вече назначени в организацията бенефициент МУ съгласно утвърдените в програмата ставки https://www.mon.bg/nauka/politiki-i-initsiativi/natsionalni-nauchni-programi/natsionalni-nauchni-programi-odobreni-aktualizirani-2022-g/natsionalna-programa-mladi-ucheni-i-postdoktoranti-2/
В това издание на програмата е предвидена сума за изпълнение на научноизследователските задачи (до 20% от цялата сума на гранта за модула) – за заплащане на такси правоучастие/публикуване, закупуване на материали, консумативи, специализирано оборудване, информационни продукти и др.
Ще се съблюдава за правомерно и справедливо изразходване на сумата от всички селектирани в модула.
МОДУЛ „ПОСТДОКТОРАНТИ“
Допустими кандидати:
Кандидати по този модул могат да бъдат учени с придобита ОНС „доктор“ в страната или в чужбина. Те трябва да покриват минималните национални изисквания за придобиване на ОНС „доктор“ по научни области и/или професионални направления, в които кандидатстват. По време на участието им в Програмата кандидатите трябва да отговарят на определението за постдокторант: учен, който е придобил първа ОНС “доктор”, но не повече от пет години след придобиването ѝ.
В случаите, в които организацията, от която мигрират, е ВУ или НО от страната, тя трябва да даде съгласие за участие в Програмата, както и да поеме ангажименти за пускане на кандидата в неплатен отпуск при запазване на щатното му място и използване на освободения финансов ресурс за стимулиране на млади учени.
Допуска се назначаването на ПД на допълнителен трудов договор за работа на непълен работен ден в същата организация бенефициент, в която работят.
В този модул задължително се кандидатства и с подаване на проектно предложение в организацията-бенефициент, което да отговаря на следните изисквания: да е в актуална тематика и на високо научно ниво, да е представена детайлна работна програма за периода на проекта и подробен финансов план, придружен с обосновка. Предложението се подава на български или на английски език, в съответствие с разработените от организацията-бенефициент насоки за кандидатстване и подготвя според уазаното във формата за проектно предложение.
Срок за изпълнение на проектното предложение: до 12 месеца.
Допустими разходи за подкрепа на ПД: за новоназначени в организацията бенефициент, за вече назначени в организацията бенефициент, както и съгласно посочената информация на https://www.mon.bg/nauka/politiki-i-initsiativi/natsionalni-nauchni-programi/natsionalni-nauchni-programi-odobreni-aktualizirani-2022-g/natsionalna-programa-mladi-ucheni-i-postdoktoranti-2/.
Допълнително, до 15% от средствата по модула могат да се използват за командировки (пътни, дневни и квартирни), теренна работа, заплащане на такси за правоучастие в научни форуми, както и до 25% от средствата по модула могат да се използват за материали и консумативи, необходими за осъществяване на научните изследвания.
И тук, както и при модул ,,Млади учени“, ще се съблюдава за правомерно и справедливо изразходване на сумата от всички селектирани в модула.
ДОКУМЕНТИ за КАНДИДАТСТВАНЕ: ТУК
ДЕКЛАРАЦИИ: ТУК
ОЦЕНЪЧНА КАРТА: ТУК
ФОРМА ЗА ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ: ТУК
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ!
- Всички кандидати получават входящ номер на подадените документи. Номерът се пази за последващи справки относно хода на конкурсната процедура.
- Кандидатите биват уведомени по електронна поща за това дали са допуснати или не са допуснати до конкурсната процедура, като се посочват обосновано мотивите за недопускане.
- ВСИЧКИ подадени документи и проектното предложение се оценяват от специалисти в съответното направление, при предварително определени правила, съгласно програмата, разработените правила на организацията бенефициент и действащата законова и нормативна уредба в Р. България.
- При липса на представени доказателства, както и неизпълнение на задълженията от участие в предходни издания на ННП „МУПД“, кандидатът автоматично губи право на участие в конкурсната надпревара.
- Непълен комплект документи или подаването им след установените срокове води до недопускане за участие в конкурсната надпревара.
- Невярно подадена информация води до недопускане в конкурсната надпревара.
- Одобрените кандидати по тази програма не могат да получават допълнителни възнаграждения или допълнителни стипендии по други сходни програми с национално финансиране, финансиране от ЕС или други донорски програми. И обратното – лица, които получават допълнително финансиране по други програми не могат да кандидатстват по настоящата.
- НЕ СЕ ДОПУСКА ДВОЙНО ФИНАНСИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗАЯВЕНИ В РАБОТЕН ПЛАН / ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА КАНДИДАТИТЕ!
- Всички одобрени кандидати сключват трудови договори с организацията –бенефициент
- Всички одобрени кандидати спазват условията на договора, изпълняват съвестно предвидените научни изследвания, участват в научни форуми и събития за популяризиране на резултатите от изследванията
- Всички одобрени кандидати публикуват определен минимум статии в международно реферирано издание с IF, Scopus /Webof Science или представят доказателства при отчитането на дейностите, за приета/и за публикуване научна/и разработка/и.
- Всички включени в програмата млади учени и постдокторанти се отчитат в средата и в края на периода им на участие. Допълнително ще бъдат публикувани отчетните форми
- При неизпълнение на изискванията, участниците връщат получените средства
- Закупените ДМА и ДНМА се зачисляват към звеното, към което е зачислен и съотв. участник в програмата.
- При незапълване на обявените бройки се извършва второ класиране или обявява нова конкурсна процедура. Целта е оптимално разпределение на средствата!
Подаване на документи:
- лично или чрез упълномощен представител в Деловодствона ТУ-Варна срещу входящ номер, на адрес: гр. Варна 9010, ул. Студентска 1
- по електронна поща на адрес: , Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.,да се посочи в Subject текст: Кандидатура ННП МУПД-2, втори етап, втора покана
Подаващият получава входящ номер!
Документите, които се подават на място в Деловодство на ТУ-Варна трябва да са окомплектовани, в съответната последователност, придружени с диск/флаш памет, както и в запечатан плик.
Може да се кандидатства и със сканирани документи (кандидатите задължително прилагат файл с активни линкове към списъка с публикации и цитирания), както и с документи на английски език (за кандидати, завършили извън страната). Оригиналните документи, преведени на български език, ще се изискват само от спечелилите кандидати, преди подписване на договорите им.
КРАЕН СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ: 16.09.2024 – 14.00 Ч. удължение на срока до 30.09.2024, 14.00ч
Национална научна програма МЛАДИ УЧЕНИ И ПОСТДОКТОРАНТИ-2
Форма за заключителен отчет: ТУК
Форма за отчет за второ полугодие: ТУК
Форма за отчет за първите 6 месеца: ТУК
Втора покана за селекция на кандидати за модули ,,Млади учени” и ,,Постдокторанти”:
Първа покана за селекция на кандидати за модули ,,Млади учени” и ,,Постдокторанти”:
Конкурс за подбор на участници в национална програма „Млади учени и постдокторанти“ в Технически университет - Варна 2021
ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА
Привличането, задържането и развитието на висококвалифицирани млади учени и постдокторанти за научноизследователска работа в България. Крайната цел на програмата е създаване на ново поколение висококвалифицирани специалисти, заети с качествена научноизследователска дейност, отговорна към обществото, и с резултати, подпомагащи изпълнението на ИСИС.
СРОК НА ПРОГРАМАТА
Три години 2018-2020, стартира през 2019 година.
ОБЩ БЮДЖЕТ НА ПРОГРАМАТА
Общият бюджет е 15 000 000 лв. разпределен за трите години както следва: 2018 г. – 5 000 000 лв.; 2019 г. – 5 000 000 лв. - индикативна стойност; 2020 г. – 5 000 000 лв. ‐ индикативна стойност.
Финансирането на дейностите по Националната програма се извършва със средства, осигурени от Централния бюджет, които се предоставят на акредитирани по чл. 85, ал. 1, т. 7 на Закона за висшето образование (ЗВО) държавни висши училища (ДВУ) и научни организации (НО) по чл. 47, ал.1 на ЗВО чрез бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН). Изпълнението на програмата е в съответствие на специфична цел 3 на НСРНИ в Република България 2017-2030.
БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО ПРОГРАМАТА
Бенефициенти по програмата са: - акредитирани държавни висши училища (ДВУ) по чл. 85, ал. 1, т. 7 на Закона за висшето образование (ЗВО); - научни организации (НО) по чл. 47, ал. 1 на ЗВО, имащи интензивност на научната продукция (брой публикации на учен) за последните три завършени календарни години, съгласно информацията в базите данни Web of Science и/или Scopus над единица. Средствата по програмата се разпределят към бенефициентите пропорционално на интензивността на научната им продукция и броя учени, назначени на основен трудов договор в тях.
ПРАВИЛА НА ПРОГРАМАТА за ТУ-ВАРНА
- Националната научна програма „Млади учени и постдокторанти“ се реализира на основание Решение № 577/17.08.2018 г. на МС на Р. България и решение на МОН за предоставяне на средства по програмата на ТУ - Варна за 2019 г.
Целта на програмата е привличането, задържането и развитието на висококвалифицирани млади учени и постдокторанти в ТУ-Варна, което ще осигури качественото възпроизводство на човешкия потенциал за научноизследователска работа.- Очакваните резултати от изпълнението на програмата в ТУ-Варна е увеличаване броя на младите хора, избиращи кариера в Университета и стимулирането им да провеждат висококачествени фундаментални и иновационни научни изследвания по актуални теми и да развиват сътрудничество с учени от други сектори и страни.
- Индикатори за изпълнението на програмата в ТУ-Варна:
- брой публикации в реферирани и/или индексирани научни издания (Scopus, Web of Science) с участие на млад учен и/или постдокторант;
За 2021 год. този брой е не по-малко от три публикации в реферирани и/или индексирани издания с участие на млад учен и/или постдокторант (Scopus, Web of Science);
- брой заявки за патенти и регистрирани патенти с участието на млади учени и постдокторанти;
- брой подкрепени млади учени - този брой се определя на основата на отпуснатите средства по програмата за съответната година;
- брой финансирани грантове на постдокторанти - този брой се определя на основата на отпуснатите средства по програмата за съответната година.
- Допустими кандидати
Програмата е насочена към подкрепа на следните целеви групи:
- Млади учени - лица, които извършват преподавателска и научноизследователска дейност в ТУ-Варна след придобиване на първа ОКС "магистър", но не повече от 10 години след придобиването й.
За начална дата на отчитане на срока от 10 години се счита датата на протокол от защита на дипломна работа или успешно положен държавен изпит. Кандидатите за модул „Млади учени“ трябва да отговарят на определението „млад учен“ за целия период на участието си в програмата при евентуално одобрение за съответната година.
- Постдокторанти - лица, придобили образователно-научна степен "доктор", но не повече от 5 години след придобиването й.
За начална дата на отчитане на срока от 5 години се счита датата на протокол от защита на дисертационен труд.
Кандидатите за модул „Постдокторанти“ трябва да отговарят на определението „постдокторант“ за целия период на участието си в програмата при евентуално одобрение за съответната година.
Хабилитирани лица не се допускат за участие.
В конкурса могат да участват български и чуждестранни млади учени и постдокторанти, работещи в ТУ-Варна.
- Средствата за финансиране по се разпределят между основните звена на ТУ-Варна с решение на АС на ТУ-Варна в съответствие с броя на потенциалните участници в нея от съответното основно звено и постиженията му в научноизследователската дейност.
Средства по програмата:
- Изплащане на допълнително месечно възнаграждение на вече назначен в ТУ-Варна млад учен, на пълен работен ден, не по-ниско от 200 лв. и не по-високо от 500 лв. Основното месечно възнаграждение на новоназначен млад учен в Университета не може да бъде по-ниско от 900 лева ;
- Основно месечно възнаграждение на един постдокторант назначен на пълен работен ден - не по-ниско от 1 500 лв. и не по-високо от 3 000 лв.;
- Конкретните възнаграждения на целевите групи се определят в зависимост от отпуснатите средства на ТУ-Варна за съответната година.
- Включването на лица, отговарящи на изискванията и желаещи да участват в изпълнението на програмата в ТУ-Варна, е чрез обявяването на конкурс по документи и подбор на кандидатите.
- Комисия, назначена със Заповед на Ректор, изработва и публикува, изискванията към кандидатите, правила и критерии за прозрачен подбор на тези от тях, които ще се включат в изпълнението на програмата, както и квотите по модули за основните звена. Решенията на тази Комисия се докладват и утвърждават на АС на ТУ-Варна.
Подбор на кандидатите за включване в програмата се извършва от комисия, назначена със заповед на Ректор на ТУ-Варна, включваща представители на млади учени и постдокторанти. Комисията е председателствана от Зам. ректор НД.
- Кандидатите представят в Деловодство на ТУ-Варна в срок до 26.02.2021г., 14.00ч. изискваните документи.
- За всички кандидати, участвали в предходни издания на национална научна програма „Млади учени и постдокторанти“, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО представянето на ДОКАЗАТЕЛСТВО за публикуваните/приети за публикуване в издания с импакт фактор (Scimago Journal Ranking, Journal Citation Reports..), Scopus и/или Web of Science научни разработки, изготвени по време на участието в програмата. При непредставяне на изискваните доказателства, кандидатът автоматично губи право на участие в конкурсната надпревара.
ДОКУМЕНТИТЕ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ по ННП ,,МУПД" да се сложат в папка и голям плик /подходящ носител / и запечатат!!!
Отгоре на плика да се постави етикет с имената на кандидата, катедрата, факултет, номер за връзка и за кой модул кандидатства!
Подробна информация относно критериите за допустимост - ТУК
ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ – ТУК
ДЕКЛАРАЦИИ – ТУК
ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОЦЕНКА - ТУК
ПРЕДВАРИТЕЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА КВОТИТЕ
След първоначалното класиране, незапълнени квоти и останали средства – разпределят се според броя точки на резервите при общо класиране. Остатъкът от средства се подава към съответните основни звена, чийто кандидати са селектирани на второ класиране.
След първоначалното класиране и при останали средства те следва да се разпределят според броя точки на резервите при общо класиране. Остатъкът от средства се подава към съответните основни звена, чийто кандидати са селектирани на второ класиране.
КЛАСИРАНЕ - ТУК
МОНИТОРИНГ
При реализацията на програмата вътрешноведомствената комисия от МОН осъществява периодичен мониторинг и в края на програмата, след представяне на окончателни отчети за изпълнение на програмата, комисията изготвя доклад включващ:
‐ информация за изпълнението на заложените показатели;
‐ информация за резултатите от извършения мониторинг;
‐ информация за разходите по програмата.
Отчетът се публикува на електронната страница на Министерството на образованието и науката.
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - ТУ-ВАРН - ТУК
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - 2ро тримесечие - ТУК
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - заключителен - ТУК
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - за всички периоди за участие (2019-2021) – ТУК
ДЕМАРКАЦИЯ
Средствата по Националната програма не могат да се използват за идентични дейности, финансирани от фондовете на Европейския съюз, друго национално финансиране, както и други донорски програми.
Обявява конкурс Експерт "Финансово-счетоводно обслужване"
Във връзка с изпълнение на дейностите заложени по проект BG05M2OP001-2.016-0002-С01 „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“, финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове, в който Технически университет – Варна е партньор, изпълняван съгласно договор BG05M2OP001-2.016-0002 между ИУ-Варна и УО на ОП ”НОИР”,
Конкурс за подбор на участници в национална програма „Млади учени и постдокторанти“ в Технически университет - Варна 2020
ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА
Привличането, задържането и развитието на висококвалифицирани млади учени и постдокторанти ще осигури качественото възпроизводство на човешкия потенциал за научноизследователска работа в България. Крайната цел на програмата е създаване на ново поколение висококвалифицирани специалисти, заети с качествена научноизследователска дейност, отговорна към обществото, и с резултати, подпомагащи изпълнението на ИСИС.
СРОК НА ПРОГРАМАТА
три години 2018-2020
ОБЩ БЮДЖЕТ НА ПРОГРАМАТА
Общият бюджет е 15 000 000 лв. разпределен за трите години както следва: 2018 г. – 5 000 000 лв.; 2019 г. – 5 000 000 лв. - индикативна стойност; 2020 г. – 5 000 000 лв. ‐ индикативна стойност.
Финансирането на дейностите по Националната програма се извършва със средства, осигурени от Централния бюджет, които се предоставят на акредитирани по чл. 85, ал. 1, т. 7 на Закона за висшето образование (ЗВО) държавни висши училища (ДВУ) и научни организации (НО) по чл. 47, ал.1 на ЗВО чрез бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН). Изпълнението на програмата е в съответствие на специфична цел 3 на НСРНИ в Република България 2017-2030.
БЕНЕФИЦИЕНТИ ПО ПРОГРАМАТА
Бенефициенти по програмата са: - акредитирани държавни висши училища (ДВУ) по чл. 85, ал. 1, т. 7 на Закона за висшето образование (ЗВО); - научни организации (НО) по чл. 47, ал. 1 на ЗВО, имащи интензивност на научната продукция (брой публикации на учен) за последните три завършени календарни години, съгласно информацията в базите данни Web of Science и/или Scopus над единица. Средствата по програмата се разпределят към бенефициентите пропорционално на интензивността на научната им продукция и броя учени, назначени на основен трудов договор в тях.
ПРАВИЛА НА ПРОГРАМАТА за ТУ-ВАРНА
1. Националната научна програма „Млади учени и постдокторанти“ се реализира на основание Решение № 577/17.08.2018 г. на МС на Р. България и решение на МОН за предоставяне на средства по програмата на ТУ - Варна за 2019 г.
2. Целта на програмата е привличането, задържането и развитието на висококвалифицирани млади учени и постдокторанти в ТУ-Варна, което ще осигури качественото възпроизводство на човешкия потенциал за научноизследователска работа.
3. Очакваните резултати от изпълнението на програмата в ТУ-Варна е увеличаване броя на младите хора, избиращи кариера в Университета и стимулирането им да провеждат висококачествени фундаментални и иновационни научни изследвания по актуални теми и да развиват сътрудничество с учени от други сектори и страни.
4. Индикатори за изпълнението на програмата в ТУ-Варна:
• брой публикации в реферирани и/или индексирани научни издания (Scopus, Web of Science) с участие на млад учен и/или постдокторант;
За 2020 год. този брой е не по-малко от две публикации в реферирани и/или индексирани издания с участие на млад учен и/или постдокторант (Scopus, Web of Science) ;
• брой заявки за патенти и регистрирани патенти с участието на млади учени и постдокторанти;
• брой подкрепени млади учени -този брой се определя на основата на отпуснатите средства по програмата за съответната година;
• брой финансирани грантове на постдокторанти - този брой се определя на основата на отпуснатите средства по програмата за съответната година.
5. Допустими кандидати
Програмата е насочена към подкрепа на следните целеви групи:
• Млади учени - лица, които извършват преподавателска и научноизследователска дейност в ТУ-Варна след придобиване на първа ОКС "магистър", но не повече от 10 години след придобиването й.
За начална дата на отчитане на срока от 10 години се счита датата на протокол от защита на дипломна работа или успешно положен държавен изпит.
Кандидатите за модул „Млади учени“ трябва да отговарят на определението „млад учен“ за целия период на участието си в програмата при евентуално одобрение за съответната година.
• Постдокторанти - лица, придобили образователно-научна степен "доктор", но не повече от 5 години след придобиването й.
За начална дата на отчитане на срока от 5 години се счита датата на протокол от защита на дисертационен труд.
Кандидатите за модул „Постдокторанти“ трябва да отговарят на определението „постдокторант“ за целия период на участието си в програмата при евентуално одобрение за съответната година.
В конкурса могат да участват български и чуждестранни млади учени и постдокторанти, работещи в ТУ-Варна и такива извън структурата на Университета.
6. Средствата за финансиране по се разпределят между основните звена на ТУ-Варна с решение на АС на ТУ-Варна в съответствие с броя на потенциалните участници в нея от съответното основно звено и постиженията му в научноизследователската дейност.
Средства по програмата:
•Изплащане на допълнително месечно възнаграждение на вече назначен в ТУ-Варна млад учен, не по-ниско от 200 лв. и не по-високо от 500 лв. Основното месечно възнаграждение на новоназначен млад учен в Университета не може да бъде по-ниско от 900 лева ;
•Основно месечно възнаграждение на един постдокторант - не по-ниско от 1 500 лв. и не по-високо от 3 000 лв.;
•Осигурителни вноски за сметка на работодателя начислени върху увеличените основни месечни възнаграждения на младите учени и посдокторанти включени в програмата.
7. Конкретните възнаграждения на целевите групи се определят в зависимост от отпуснатите средства на ТУ-Варна за съответната година.
8. Включването на лица, отговарящи на изискванията и желаещи да участват в изпълнението на програмата в ТУ-Варна става чрез обявяването на конкурс по документи и подбор на кандидатите.
9. Подбор на кандидатите за включване в програмата във всеки от двата модула в основните звена на ТУ-Варна се извършва от Комисия - минимум трима членове на академичния състав от съотв. звено, избрана на Факултетен съвет и утвърдена на Академичен съвет, включваща представители на млади учени и постдокторанти. Комисията се ръководи от Зам. декана по НДКР.
Комисия, назначена със Заповед от Ректор, изработва и публикува, изискванията към кандидатите, правила и критерии за прозрачен подбор на тези от тях, които ще се включат в изпълнението на програмата, както и броя и размера на техните възнаграждения. Решенията на тази Комисия се докладват и утвърждават на АС на ТУ-Варна.
10. Кандидатите, желаещи да се включат в изпълнението на програмата в ТУ-Варна, трябва да представят в Деловодство на ТУ-Варна в срок до 04.03.2020г., 14.00ч. изискваните документи.
11. За всички кандидати, участвали в първата година на национална програма „Млади учени и постдокторанти“, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО представянето на ДОКАЗАТЕЛСТВО за публикуваните/предстоящи за публикация в Scopus и/или Web of Science научни разработки, направени по време на участието в програмата през нейната първа година.
При липса на такъв документ, кандидатът автоматично губи право на участие в конкурсната надпревара.
ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ – ТУК
ДЕКЛАРАЦИИ – ТУК
ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ОЦЕНКА - ТУК
ПРЕДВАРИТЕЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА КВОТИТЕ
Основни звена |
Модул „Млад учен“ |
Модул „Постдокторант“ |
Корабостроителен факултет |
2 |
1 |
Машинно-технологичен факултет |
4 |
2 |
Електротехнически факултет |
4 |
2 |
Факултет по изчислителна техника и автоматизация |
7 |
2 |
Общ брой |
17 |
7 |
След първоначалното класиране и при останали средства те следва да се разпределят според броя точки на резервите при общо класиране. Остатъкът от средства се подава към съответните основни звена, чийто кандидати са селектирани на второ класиране.
КЛАСИРАНЕ – ТУК
МОНИТОРИНГ
При реализацията на програмата вътрешноведомствената комисия от МОН осъществява периодичен мониторинг и в края на програмата, след представяне на окончателни отчети за изпълнение на програмата, комисията изготвя доклад включващ: ‐ информация за изпълнението на заложените показатели; ‐ информация за резултатите от извършения мониторинг; ‐ информация за разходите по програмата. Отчетът се публикува на електронната страница на Министерството на образованието и науката.
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - ТУ-ВАРНА – ТУК
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - 2ро тримесечие – ТУК
ФОРМА ЗА ОТЧЕТ - заключителен – ТУК
ДЕМАРКАЦИЯ
Средствата по Националната програма не могат да се използват за идентични дейности, финансирани от фондовете на Европейския съюз, друго национално финансиране, както и други донорски програми.
Обявява конкурс Експерт "Административно обслужване"
Във връзка с изпълнение на дейностите заложени по проект BG05M2OP001-2.016-0002-С01 „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“, финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове, в който Технически университет – Варна е партньор, изпълняван съгласно договор BG05M2OP001-2.016-0002 между ИУ-Варна и УО на ОП ”НОИР”,
Контакти
Технически университет - Варна
Научноизследователски институт
ул. Студентска 1, 9010 гр. Варна
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
ДИРЕКТОР
Доц. д-р инж. Галина Илиева
E-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
СЕКТОР „ВЪТРЕШНИ КОНКУРСИ”
Ръководител: доц. д-р инж. Иван Иванов
E-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Cекция по направление 5.1 „ Машинно инженерство”
Ръководител: доц. д-р инж. Соня Въчинска-Александрова
E-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Cекция по направление 5.2 „ Електротехника, електроника и автоматика”
Ръководител: доц. д-р инж. Ангел Маринов
E-mail: аТози имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Cекция по направление 5.3 „ Комуникационна и компютърна техника ”
Ръководител:
E-mail:
Cекция по направление 5.4 „ Енергетика ”
Ръководител:
E-mail:
Cекция по направление 5.5 „ Транспорт, корабоплаване и авиация ”
Ръководител: доц. д-р инж. Галина Илиева
E-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Cекция по направление 5.13 „ Общо инженерство ”
Ръководител:
E-mail:
Cекция по направление 3 „ Социални, стопански и правни науки ”
Ръководител:
E-mail:
Cекция по направление 4.4 „ Науки за Земята”
Ръководител:
E-mail:
Обявява конкурс Експерт "Координатор за ТУ-Варна"
Във връзка с изпълнение на дейностите заложени по проект BG05M2OP001-2.016-0002-С01 „Модернизация на висшето образование за постигане на интердисциплинарно и иновативно обучение в условията на цифрова трансформация“, финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове, в който Технически университет – Варна е партньор, изпълняван съгласно договор BG05M2OP001-2.016-0002 между ИУ-Варна и УО на ОП ”НОИР”,
Научноизследователски институт
В рамките на университета образованието и научните изследвания са неразривно свързани помежду си. Синергията между тях води до растеж и развитие.
Образованието представлява вградена култура, която е в основата на академичните области на университета, докато изследванията изискват дейности, които надхвърлят границите на академичната среда.
Научноизследователският институт има за цел да подкрепя научни изследвания. Изследванията в рамките на Института са съвместни изследвания на научноизследователски колективи, изследователски лаборатории и изследователски центрове, които се обединяват в цялостна рамка за насърчаване на научните изследвания.
Специфичните цели на Научноизследователския институт са:
- Да създаде междусекторно сътрудничество между различни академични области, базирано на задълбочени и фундаментални познания за всяка област;
- Да се премахнат бариерите между хората в и извън академичните среди и да се създават международни контакти с цел научни изследвания;
- Да се повиши гъвкавостта и мобилността на преподавателите и изследователите в университета;
- Да се постигне по-голяма връзка между университета, бизнеса и обществото.
Институтът има за цел да създаде жизнена единна изследователска среда, която се развива и ще доведе до осезаеми резултати.
За тази цел се стремим да премахнем бариерите между научноизследователските лаборатории и катедри, да насърчим взаимното сътрудничество, да създадем научноизследователски колективи, нови академични тенденции и научни резултати.
Научноизследователският институт е основно звено в ТУ-Варна, съгласно чл. 25, ал.2 и чл. 26, б, ал.1 и ал. 2 от Закона за висшето образование (ЗВО). Създаден е с Постановление на Министерски съвет на Р. България, № 332, от 02.12.2016г., публикувано в Държавен вестник, бр. 97, от 06.12.2016 г.
Конкурс за подбор на участници в национална програма „Млади учени и постдокторанти“ в Технически университет - Варна 2019
Националната научна програма „Млади учени и постдокторанти“ се реализира на основание Решение № 577/17.08.2018 г. на МС на Р. България и решение на МОН за предоставяне на средства по програмата на Технически университет - Варна за 2018 г.
Целта на програмата е привличането, задържането и развитието на висококвалифицирани млади учени и постдокторанти в ТУ-Варна, което ще осигури качественото възпроизводство на човешкия потенциал за научноизследователска работа. Крайната цел на програмата е създаване на ново поколение висококвалифицирани специалисти, заети с качествена научноизследователска дейност, отговорна към обществото.